İhracat iklimi endeksi sekiz ayın zirvesinde

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye İhracat İklimi Endeksi şubatta 51,1 seviyesine yükselerek son sekiz ayın en yüksek seviyesine çıktı ve ihracat ikliminde iyileşmeye işaret etti.

Endekste 50’nin üzerinde ölçülen tüm değerler ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

İSO verilerine göre endeks ocaktaki 50,6 seviyesinden 51,1’e yükseldi ve üst üste ikinci ayda da eşik değer 50’nin üzerinde gerçekleşerek ihracat pazarlarındaki talep koşullarında iyileşmeye işaret etti.

Türk imalat sektörü ihracatının en büyük on pazarından yedisinin bulunduğu Avrupa’da, birçok önemli ihracat pazarında büyüme hızlanırken ve zayıf dönemin ardından toparlanma sinyalleri kaydedilirken Ortadoğu bölgesi talep artışının ana kaynaklarından biri olmaya devam etti.

ALMANYA VE FRANSA İYİLEŞMEYİ SINIRLIYOR

Öte yandan, Türk imalat sanayi ihracatında yaklaşık yüzde 13 ağırlığı olan Almanya ve Fransa’da ekonomik aktivitenin belirgin şekilde daralmaya devam etmesi, ihracat iklimindeki iyileşme görünümünü sınırlayan bir unsur oldu.

Endeks hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalatçılarının dış talep koşullarında kısa süre önce başlayan toparlanma Şubat ayında ivme kazandı ve ABD’nin yanı sıra birçok Avrupa pazarında iyileşme belirtileri daha net bir şekilde görülmeye başlandı” dedi.

Harker, “Ortadoğu’nun talep açısından güçlü bir kaynak olmaya devam etmesi, imalatçılar açısından fırsatların genişlediği anlamına geliyor. Şubat ayında bu pozitif eğilimin başlıca istisnaları, zorlu üretim koşullarının devam ettiği Almanya ve Fransa oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x