MHP’de kurultay günü

COŞKUN ERGÜL Ankara – MHP lideri Devlet Bahçeli’nin tek aday olarak 11. kez genel başkan seçileceği kurultayda, gözler Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) listesinde olacak. Bahçeli’nin kurultay konuşmasında başta yerel seçimler olmak üzere iç ve dış gelişmelere ilişkin mesajlar vermesi bekleniyor. 

Kurultayda Genel Başkan seçiminin yanı sıra, MYK’nın 75 asil ve 25 yedek, MDK’nın da 9 asil ve 5 yedek üyesi belirlenecek. Kurultayın ardından Bahçeli MYK içinden partisinin A Takımı’nı oluşturacak 15 üyenin yer alacağı Başkanlık Divanı’nı belirleyecek. 

27 yıldır koltukta 

Bahçeli, partinin kurucu lideri Alparslan Türkeş’in vefatının ardından 6 Temmuz 1997’de yapılan olağanüstü kurultayda, rakibi Tuğrul Türkeş’i geride bırakarak MHP Genel Başkanlık koltuğuna ilk kez oturdu. Aynı yıl 5. Olağan Kurultay’ın ardından Kasım 2000’deki 6. kurultayda da yeniden genel başkan oldu. Koray Aydın’ın rakip olduğu Ekim 2003’teki 7. Olağan Kurultay’da sonuç değişmezken, Kasım 2006’daki 8. Olağan Kurultay’da da tek aday Bahçeli’ydi. Yine tek aday olarak girdiği 9. Kurultayın ardından Bahçeli, Koray Aydın ve Musavat Dervişoğlu’nun rakip çıktığı 10. Olağan Büyük Kurultay’da yeniden Genel Başkan seçildi. MHP lideri, Mart 2015, Mart 2018 ve Mart 2021’deki olağan büyük kurultaylarda da delegelerin tam desteği ile görevini sürdürdü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x